Komunikacja priorytetem
Rozproszenie terenu Gminy Góry Kalwarii stwarza wyzwania komunikacyjne. Dla ułatwienia życia mieszkańców podejmowane są kolejne kroki, które mają istotny wpływ na rozwój regionu.
– Na terenie gminy realizowanych jest wiele inwestycji, które uważa Pan za kluczowe?
– Zaplanowane nakłady inwestycyjne Gminy Góra Kalwaria są w tym roku bardzo wysokie. Sięgają 20% całego budżetu, tj. ponad 23 mln złotych .Duży nacisk kładziemy na inwestycje drogowe. Środki przeznaczone na ten cel zostaną wykorzystane na realizację rozpoczętych i przygotowanie dokumentacji do kolejnych projektów, a także rozbudowę sieci tras rowerowych, których ma powstać kilkadziesiąt kilometrów. Nasza Gmina znajduje się na szlaku komunikacyjnym dróg 79 i 50 i zdajemy sobie sprawę, że rozbudowa infrastruktury drogowej to nie tylko usprawnienie dla mieszkańców, ale ważny aspekt dla inwestorów. Ruszyła również budowa obwodnicy Góry Kalwarii, co może korzystnie wpływać na decyzje o podejmowaniu inwestycji w naszym regionie. Innymi priorytetowymi zadaniami są inwestycje w zakresie obiektów infrastruktury edukacyjnej – budowa przedszkola, rozbudowa bazy szkolnej. Realizacja tych przedsięwzięć zdecydowanie poprawiła standard życia mieszkańców.
– Powstawanie nowych tras rowerowych z pewnością wpłynie na zmniejszenie ilości emisji spalin. Czy są jakieś inne rozwiązania na terenie Gminy służące ochronie środowiska?
– Na pewno wyróżnikiem jest wykorzystywanie przez Gminę energii z gazu wysypiskowego, ze składowiska odpadów komunalnych w Łubnej. Możemy zakupić go taniej niż gaz sieciowy, a ilość pozyskiwanego surowca pozwala na zaopatrzenie w pełni obiektów na terenie miasta w okresie letnim, a także stanowi znaczącą pomoc w okresie jesienno-zimowym.
– Komunikację na terenie tej, największej Gminy w okolicach Warszawy ułatwia specjalna aplikacja, Evenio. Jak przebiegało jej wdrożenie?
– W początkowym etapie chodziło nam o udostępnienie mieszkańcom harmonogramów wywozu odpadów. Szukaliśmy rozwiązania, które dałoby możliwość stałego, bieżącego kontrolowania terminów odbioru poszczególnych frakcji śmieci, dla konkretnie położonej nieruchomości. Po pewnym czasie postanowiliśmy rozszerzyć dostarczane informacje o wydarzenia, które mają miejsce na terenie naszej gminy. Dołączone zostały informacje dotyczące wydarzeń sportowych, kulturalnych i wszelkich innych, które będą miały u nas miejsce. Chcieliśmy, aby mieszkaniec mógł w jednym miejscu znaleźć informacje o tym, co Go interesuje, o tym rodzaju wydarzeń o których chciałby mieć wiedzę i o czym dodatkowo zostałby powiadomiony w określonym odstępie czasu przed ich wystąpieniem. A dzieje się u nas naprawdę dużo.
– Czy aplikacja służy jedynie do komunikacji na linii urząd- mieszkaniec?
–W ramach udostępnianych harmonogramów odbioru odpadów, mieszkańcy mogą zgłaszać reklamacje. Oprócz aplikacji Evenio mamy również inne aplikacje poprzez które można informować urząd o napotykanych na terenie gminy problemach jak np. dziury w jezdni czy uszkodzone latarnie, lub też uzyskać informację chociażby o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W ostatnim czasie poprzez platformę Evenio zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o Gminie. Dzięki możliwościom prowadzenia interakcji, poprzez tę aplikację wylosowani zostali laureaci, których wyróżniono nagrodami podczas sesji Rady Miejskiej.